Nezařazené

Druháci si připomněli „Suchý únor“

Pátek 9. února měl být klasickým školním dnem, dokud nám ho neozvláštnila beseda s Petrem Harazinem. Věděli jsme, že se bude jednat o téma alkoholismu prezentované „nějakým muzikantem z Havířova“. Ale troufám si říct, že nikdo nečekal, že Petr Harazin je frontman známé české kapely Nebe (pokud jej samozřejmě podle jména neznal…). Povyprávěl nám o své vlastní zkušenosti s pitím a o tom, jak strávil tři měsíce v opavské ústavní léčbě. Myslím, že dříve si nikdo z nás neuměl představit, jak to v takové léčebně probíhá…Třeba to, jak moc přísný režim tam panuje, a že i za malinký přestupek – stačí si ustlat o minutu později, než je nařízeno – přijde trest v podobě křížku. Za několik těchto křížků je vyhazov z léčebny…

Číst celý příspěvek

Naši přátelé z Komárna se ani v Opavě neztratí

Máme velikou radost, že jsme mohli oplatit pohostinnost, které se nám dostalo během návštěvy Komárna, při návštěvě Komárňanů v Opavě a na Mendláku. Ve středu večer totiž začala druhá část projektu financovaného z Visegrad Fund V4 Gen Mini-Grants, kterým jsme navázali spolupráci s Gymnáziem Hansa Selyeho s vyučovacím jazykom maďarským Komárno. Třída žáků druhého ročníku čtyřletého studia k nám zavítala s jejich třídní učitelkou Mariannou Kustyánovou a její kolegyní Orsolya Vajányi. Cílem projektu bylo vytvoření série pokusů a vzájemné seznámení mladé generace států V4.

Číst celý příspěvek

Malá virtuální výstava

MALÁ VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA

Uplynulo první pololetí, také si říkáte, kam se ten čas zase poděl? Čas běží dál a neohlíží se, my bychom se však chtěly ohlédnout, a to za výtvarnými pracemi našich studentů. Byla by škoda neukázat, jak jsou talentovaní a nápadití. Je neuvěřitelné, kolik různorodých výtvorů může vzniknout na jedno společné téma, jako je například „Klíčová dírka“, „Cirkus“ nebo „Polštář“. Pomocí těchto témat měli studenti vyjádřit své soudobé pocity. Náš život se omezil, jsme zavření doma a čekáme na lepší časy, často se díváme ven a pozorujeme vnější svět (přírodu, město, auta, lidi). Nebo vymýšlíme svět nový…
Současná doba výstavám nepřeje, a proto pojďme podpořit kulturu a poodhalit kouzlo umění prostřednictvím prací tříd 1.A, 2.A, 3.A, 4.A, 5.A, 1.B, 6.A.

Kulturní zážitek přejí I. Krystová a M. Honová

Neměli bychom zapomínat

Ve středu 10. října se třídy 5. A a 2. D vypravily na exkurzi do bývalého židovského ghetta, Terezína.

Náš program jsme zahájili úvodní přednáškou o kulturních možnostech v ghettu. Po tomto interaktivním výkladu jsme se přesunuli do terénu, kde jsme si mohli prohlédnout židovskou modlitebnu, márnici a krematorium. Večer jsme zakončili filmem Poslední motýl, který přibližoval události příjezdu Červeného kříže do Terezína.
Následující den jsme se v muzeu ghetta dozvěděli něco o životech těch nejmladších vězňů, poté jsme se přesunuli do části expozice zabývající se celkovým chodem ghetta, problémy vězňů a transporty do koncentračních táborů. Rozděleni na dvě skupiny jsme absolvovali workshopy Nacistická propaganda, v níž jsme porovnávali propagandu se vzpomínkami umělců, a Vzkazy z minulosti, kde jsme pátrali po osudech členů ghetto wache. Poté jsme se s paní Bohunkou Havránkovou vrátili do jejich dětských let, kdy se přestěhovala z Liberce do Prahy, přes její transport do Terezína, až po to, když utekla a byla svědkem Pražského povstání. V Malé pevnosti jsme si prohlédli řadu vězeňských cel, mimo jiné i tu, ve které byl vězněn atentátník na nástupce trůnu Františka Ferdinanda d’ Este, Gavrilo Princip. Večer jsme zhlédli snímek, tentokrát z období heydrichiády.
Poslední den jsme po snídani sbalili kufry a vydali se vstříc poznatkům o původním účelu pevnosti prostřednictvím prohlídky podzemních chodeb. Každý vzal do ruky lucernu a vešli jsme do temnot podzemí, abychom prozkoumali účel a roli opevnění v obraně města. Odvážlivcům se nabídla lákavá možnost projít si trasu v naprosté tmě, což mnoho lidí využilo a dostalo se jim neopakovatelného zážitku. Po této exkurzi zbylo krátké zhodnocení a oběd, po kterém jsme se rozloučili s městem, které v nás všech zanechalo hluboký dojem a jedinečnou zkušenost, které jen stěží zapomeneme.

Kolektiv autorů z 5. A

2.A pátrala…

Že hudební výchova není „jenom“ o notách a hudbě, se přesvědčili studenti třídy 2.A. K jejich údivu se jednou v hodině HV vypravili do pracovny informatiky a dostali pro ně zvláštní úkol – rozdělit se do skupin a pátrat po nějakém tématu souvisejícím s hudbou a Opavou. Divili byste se, kolik toho našli.

Některé z projektů jsou o významných hudebních skladatelích, kteří navštívili Opavu nebo Hradec nad Moravicí,

který je poblíž. Jeden z projektů je o Beethovenově Hradci, což je akce pro hudebníky, jejíž součástí je i Dílna pro nejmladší skladatele. Další z projektů – festival Hrady CZ, na kterém vystupují různé české hudební skupiny. Hned dva projekty jsou zaměřeny na Církevní konzervatoř Opava, na které se tradičně pořádá hudební přehlídka Máme rádi baroko. Je zde dokonce i projekt o Slezském divadle (které je kupodivu také v Opavě). Toto je však pouze zlomek všeho, co druháci vytvořili, čili pokud máte zájem, přijďte do třetího patra našeho gymnázia a jděte směrem k hudebně. Tam si můžete prohlédnout všechny projekty a dozvědět se víc o každém jednotlivém tématu.

Antonín Zecha, 2.A

Jak se slavily Vánoce na Valašsku?

 

Dne 6. 12. 2016 jsme se třídou 1. A Mendelova gymnázia vyjeli autobusem z Opavy na tematickou exkurzi : Vánoce na Valašsku. Cesta do Rožnova pod Radhoštěm proběhla vcelku hladce.Po chvilce čekání přišla paní průvodkyně a mohli jsme se vydat po cestě na kopec. Tam byla taková menší vesnice, ve které byly tradiční domy, ale my jsme byli pouze v osmi z nich.Vyslechli jsme si různé příběhy o tom, jak se dříve slavily Vánoce. Viděli jsme kováře, školu, „Mikuláše a dva čerty“, hospodáře, přadleny, sýpku, hospodu, husy, ovce, lití olova, kurník, učitele a hodně dalšího. Panu učiteli jsme společně zahráli na flétny a zazpívali, ten náš zpěv doprovodil na housle.

Číst celý příspěvek