Výuka

EUROREBUS – V CELOSTÁTNÍM FINÁLE JSME OBSTÁLI VÝBORNĚ!

V pátek 9. 6. 2023 se naše nejúspěšnější týmy geografů utkaly v celostátním finále soutěže Eurorebus. V konkurenci 40 nejlepších týmů z celé ČR si nevedly vůbec špatně. Tým 8. A ve složení Julie Bogdány, Kryštof Hoza a Renáta Kotůlková se umístil na krásném 10. místě, přičemž je od 7. místa se stejným bodovým ziskem dělil jen delší čas řešení úloh. Tým 6. A ve složení Julie Hořínková, Petr Mikulík a Matěj Zygula si svým bodovým ziskem zajistil krásné 24. místo. Svými výsledky nejen v celostátním kole, ale i průběžnými celoročními výsledky se všichni soutěžící žáci a třídní kolektivy našeho gymnázia zasloužily o konečný úspěch v Soutěži škol o putovní Pohár Eurorebus, ve kterém získali krásné 16. místo mezi školami celé ČR. Blahopřejeme!

Číst celý příspěvek

POSTOUPILI JSME DO CELOSTÁTNÍHO FINÁLE SOUTĚŽE EUROREBUS

V sobotu 22. 4. 2023 se v Olomouci uskutečnilo krajské kolo soutěže Eurorebus. Probojovalo se do něj 7 tříčlenných týmů našeho gymnázia, a to ze tříd 1. B, 1. C, 2. C, 3. D, 3. ZS, 6. A a 8. A. Týmy mladých geografů si v konkurenci svých středoškolských soupeřů ze Severní Moravy vedly velmi dobře a dva z nich si svými výsledky zajistily postup do celostátního finále.

Jedná se o tým 8. A ve složení Julie Bogdány, Kryštof Hoza a Jakub Müller se umístil na bronzové příčce a tým 6. A ve složení Julie Hořínková, Petr Mikulík a Matěj Zygula, který obsadil 4. místo.

Blahopřání však patří i těm žákům soutěžních tříd, kteří se účastnili všech předchozích elektronických kol soutěže v průběhu celého školního roku, neboť i jejich bodový zisk se podílel na nominaci nejúspěšnějších trojic mladých geografů do krajského kola.

Alena Pavelková

Už známe výsledky krajských kol MO C, B!

Dne 5. 4. se konalo krajské kolo Matematické olympiády kategorie B a C. Dnes již známe výsledky. Naše početná skupina řešitelů byla úspěšná. V kategorii C, což je první ročník čtyřletého studia a odpovídající ročník osmiletého studia, Patrik Štencel1.C vybojoval krásné 1. místo, 14. místo a titul úspěšný řešitel získal Antonín Dušek ze třídy 1.B. V kategorii B, což je druhý ročních čtyřletého studia a odpovídající ročník osmiletého studia, jsme měli také úspěšného řešitele. František Janošík ze třídy 6. A získal třetí místo. Všem řešitelům MO krajského kola blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci naší školy v této nelehké soutěži.

Autorka příspěvku: Mgr. Dana Černínová

Stále pomáháme a soutěžíme…

Ani nepříznivá kovidová situace nám nemůže zabránit v činnostech, které jsou na Mendelově gymnáziu samozřejmostí.

Již několik let se věnujeme charitativní činnosti. Je velmi potěšující, že naši žáci nezapomínají na druhé, na ty, kteří tolik štěstí nemají a potřebují pomoc.

Další součástí našeho života je soutěžení. Nejen o těchto ale i dalších aktivitách je možné se dočíst jednak na našich webových stránkách a také v tisku – v Regionu Opavska.

Zeměpis

I v době distanční výuky cestujeme se svými studenty světem. Žáci zeměpisných seminářů se v říjnu dostali až do Portugalska a na Azorské ostrovy. I bez letenky to jde. Na společnou cestu je pozval absolvent našeho gymnázia, student geografie UP Olomouc Pavel Ulbrich. Ve své on-line přednášce nás nejprve seznámil se studentským programem Erasmus a poukázal na možnosti vycestování na studia do zahraničí v průběhu vysokoškolského studia. A pak už jsme se těšili z jeho vyprávění o krajině a lidech Portugalska, sdíleli jsme jeho cestovatelské, sportovní i kulinářské zážitky dokumentované fotografiemi i videem.

Máme rekordní počet držitelů certifikátů CAE

MGO umožňuje svým studentům v rámci volitelných seminářů tříletou přípravu na mezinárodní certifikáty CAE, resp. FCE. Každoročně se zvyšuje procento zájemců o CAE – tedy vyšší úroveň (dle Společného evropského referenčního rámce C1), v praxi odpovídající zkušenému uživateli jazyka. Školní rok 2019/2020 byl v tomto ohledu výjimečný: všichni uchazeči byli úspěšní, přičemž certifikát FCE (úroveň B2) složili dva studenti, certifikát CAE si převzalo 21 (!) nadějných lingvistů. Jejich skóre navíc předčilo všechna očekávání: hodnocení Grade C získalo sedm studentů, Grade B šest a Grade A osm, což je naprosto fantastický úspěch. Všem moc děkujeme, gratulujeme a přejeme hodně sil v dalším seberozvoji.