Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

N-trophy7

Tento rok se konal již sedmý ročník soutěže N-trophy7, ve které musí tříčlenné týmy prokázat své znalosti v oblasti biologie, chemie, fyziky a logiky. V domácím kole se soutěžící museli poprat s úlohami, jako je barvení potravin běžně dostupnými látkami, domácí kultivací bakterii, fyzikálními experimenty trhání toaletního papíru a logickou hrou. Z domácího kola se v konkurenci 98 týmů probojoval do finále tým Schnabeltier Clique ve složení – Tomáš Wolf z 1. D, Jakub Domes ze 6. A a Kateřina Weisová z 8. A.

Finále probíhalo od 3. 3. do 5. 3. 2017 v Bohunickém kampusu Masarykovy university a na ZŠ Kamínky v Brně a bylo tematicky zasazeno do světa, kde propukla nová nebezpečná choroba – Šedá nemoc. Finalisté museli řešit úlohy spojené právě s bojem s touto nemocí. Ve fyzikální části jsme se museli poprat se záhadnou černou krabicí a pomocí různé vlnové délky světla určit barvy v ní obsažených předmětů. V logické sekci jsme museli řešit zapeklité úkoly s křížením bakteriálních kmenů a hledáním vhodného léku, a v chemicko-biologické části jsme zjišťovali diagnózu určených pacientů, při této příležitosti jsme si zkusili i Grammovo barvení bakterií.

Během finále byla také v rámci hry část z účastníků shledána nemocnými a v karanténě jsme museli najít vakcínu na tuto zákeřnou nemoc, zdraví jedinci se pak pokoušeli vytvořit lék. Po dlouhém snažení se nemocným ve spolupráci se zdravými podařilo vyvinout vakcínu i lék a mohlo se přejít k vyhlášení výsledků. Nakonec tým Schnabeltier Clique kde byl Jakub Domes nahrazen Danielem Rychlým z 8. A skončil na 9. místě z 16 finálových týmů. Soutěž se jistě bude konat i příští rok, tak neváhejte a nebojte se, ji alespoň zkusit.

Kateřina Weisová