Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Cesta za poznáním debaty

Že je debatování krásná záležitost, která rozvíjí naše kritické myšlení, učí nás argumentovat, poznávat pravdu od lži, podívat se na danou problematiku ze všech úhlů a vytvořit si tak objektivní názor, o tom všem a dalším se mohli 21. března přesvědčit účastníci debatního workshopu na Gymnáziu Josefa Božka v Českém Těšíně. Ten vedlo šest debatérů z Mendelova gymnázia – Dominik Tichý, Alžběta Schneidrová, Jaroslav Sýkora, Barbora Slaninová, Terezie Chamrátová a Martina Wranová.

Workshop se skládal z teoretické a praktické části. Teoretická část účastníkům nabízela prezentaci o tom, na jakých principech debata stojí, jaké jsou role týmů a řečníků, jak vypadá argumentace, a co vás může debatování naučit. Workshopu měl velkou účast z řad studentů různého věku, kteří přijeli ze tří škol z různých měst. Kromě Českého Těšína se účastnily také školy z Ostravy a Havířova.

V praktické části si debatéři z MGO rozdělili studenty do skupin. Ti si mohli vyzkoušet své nabyté vědomosti z prezentace. Nejdříve si vybrali jednu z nabízených tezí a na ni následně argumentovali, poté od našich debatérů dostali zpětnou vazbu (tzv. feedback). Následovala další cvičení, která zájemcům ukázala, že debata je kromě vzdělávání také o zábavě.

Celý workshop měl příjemnou atmosféru a studenti, kteří se do něho zapojili, projevili opravdový zájem a byli velice šikovní. Nezbývá než doufat, že je budeme v příštím roce potkávat na turnajích Debatní Ligy.

Tímto děkujeme Statutárnímu městu Opava za jeho podporu.

Autorka: Martina Wranová

Foto: Gymnázium Josefa Božka

Skip to content