Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Prožili jsme židovskou bohoslužbu

Šabat šalom! Takto jsme se navzájem pozdravili a popřáli si pokoj, když bohoslužba skončila. Byl to silný zážitek.

Jednoho zářijového pátečního večera se maturanti z literárního semináře paní Hany Novákové Sonnkové vydali navštívit Krnovskou synagogu, která přečkala všechny dramatické události dvacátého století a co víc, po letech se v ní opět schází a modlí nepočetná židovská komunita. V osnovách pro maturanty má své silné místo literatura, která je nějak spjatá s iracionalitou a utrpením holocaustu, s pronásledováním židů během druhé světové války.

Tak vznikla myšlenka navštívit synagogu, abychom se tajemství židovské kultury a náboženského vnímání mohli alespoň trochu přiblížit. My všichni jsme moc stáli o to, abychom ideálně mohli poznat i unikátní a posvátnou židovskou bohoslužbu. Díky našemu mimořádnému zájmu a laskavým lidem z židovské komunity jsme dosáhli svého a po komentované prohlídce jsme se tiše účastnili i bohoslužby a následně symbolické večeře, neboť v židovské náboženské tradici má svůj prostor i rituální stolování. Zvláštním překvapením byla také přítomnost reportérů z Izraele, kteří v Krnovské synagoze vytvářeli dokument o místní rozvíjející se komunitě, a dokonce natočili rozhovory i s některými z nás.

Byl to opravdu velký zážitek a jsme vděčni za to, že se nám takového mimořádného přijetí dostalo. Za sebe mohu říci, že mě to nesmírně obohatilo, speciálně v souvislosti s tím, čemu se nyní v češtině, respektive v literárním semináři věnujeme.

Autor příspěvku: Pavel Štěpánek, 4. B

Skip to content