Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Vánoční tvorba ve Slezsku

V rámci laboratorního cvičení z chemie navštívila třída 1. C spolu s paní učitelkou Baďurovou a Bitomskou místní firmu – Slezskou tvorbu. Jedná se o exkurzi, která bývá každoročně součástí hodin chemie na našem gymnáziu. A pokaždé odcházíme nadšení.

Výrobní družstvo Slezská tvorba bylo založeno v roce 1951. A dodnes se zaměřuje na výrobu tradičních skleněných ručně foukaných a malovaných vánočních ozdob, které vyváží i za hranice republiky. Největší dodávky putují do USA. Český trh o jejich výrobky není ochuzen. S jejich tvorbou se můžete setkat osobně například na vánočních trzích v různých místech republiky.

V rámci exkurze jsme navštívili výrobní dílnu, ve které pracuje obvykle 6 zručných zaměstnankyň. Ty nejdříve pracují se skleněnými trubicemi, ze kterých dělají odštěpky, které se poté vyfukují do požadovaných tvarů. Vše se dělá ručně. Jejich práce je velmi náročná a placená od počtu vyrobených kusů. Není kus jako kus. Vše se u nich přepočítává na tucty. Tucty těchto vyfoukaných baněk přechází do „stříbřírny.“ V té sedí pouze jedna osoba. Tato paní má za úkol baňky zevnitř potáhnout stříbrným povlakem. Používá se k tomu roztok pravého stříbra. Na první pohled se jedná o jednoduchý úkon. Ale není to tak. Člověk, který to provádí, musí být velmi zručný, opatrný a samozřejmě rychlý. Na tomto stanovišti nás zajímalo, co se děje s odpadem, který zde vzniká. Bylo nám řečeno, že veškerý odpad je ekologicky likvidován vzhledem k přítomnosti stříbra. Po krátké debatě jsme se přesunuli do poslední části výrobny. Tou je místnost zaměřená na barvení, kreslení a popisy baněk. Zde se fantazii meze nekladou. Kreslířky vyhoví prakticky všem požadavkům zákazníka. Zde se opět hraje na zručnost a rychlost. Zákazník má v podstatě výběr z tisícovky barevných variant a ještě většího počtu motivů.

Po prohlídce výrobny jsme si udělali v tomto předvánočním čase chvilku a navštívili i jejich kreativní dílnu. Každý z nás si nazdobil vlastní baňku. Někdo zvolil formu jména, objevovaly se často vánoční motivy jako zasněžená krajina nebo sněhová vločka. Jiní trochu experimentovali a z baňky se stala rázem mapa světa nebo se na ní objevila matematická rovnice.

Exkurze byla vydařená … ostatně jako každý rok. Jedná se o velice zajímavé odvětví spojující chemii, biologii, fyziku, ekologii, výtvarnou činnost, historii, zeměpis a ekonomii.

Barbora Bitomská