Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

V krajském kole orientačního běhu jsme se zorientovali nejlépe ze všech

Konec školního roku a maturity s sebou přináší pro některé stres, pro další volné hodiny, pro malý zlomek z nás však i školní přebory v orientačním běhu.

Tou malou částí je 5 žáků vyššího gymnázia a někdy i někdo z nižšího. Formát závodů je jednoduchý, pro střední školy jsou dvě kategorie(dívky, hoši), ze kterých bodují vždy dva nejlepší závodníci za školu. Proto lze uspět i s čtyřčlennou výpravou, což jsme dokázali loni, kdy jsme dosáhli 2. místa v celé republice. Proto byla očekávání na místě zvlášť, když jsme byli posíleni o jednoho borce navíc.

V této soutěži se začíná kolem krajským, které se pod taktovkou TJ Opava konalo 23.5. v Městských sadech. Konkurence byla, avšak pro nás zcela domácí terén byl k soupeřům z Třince, Ostravy či Bruntálu nekompromisní a při brodění Jaktarky u bikrosu se nejeden zamotal a při konverzaci v cíli padlo nejedno sprosté slovo. To už k orienťáku patří, velký špatný se vám může stát na každém kroku. Jak zmíněno, díky chybám soupeřů a naším dovednostem jsme zcela opanovali soutěži středních škol, kdy si vítězství odnesla Klára Čechová a se stříbrem ji následovala Terka Poláková, obě maturantky z 8.A. V klucích vypadala situace podobně, kde zlato bral Tomáš Valík ze 7.A a ukázal, že doma se zahanbit nenechá, druhé místo Jirka Kostka z 1.B a s nevelkou ztrátou si bronzovou placku odnesl Marek Gilík, 3.D. Nutno podotknout, že se závodu účastnili opravdu kvalitní závodníci, kterými teda jsme tež, takže fajný závod. Z krajského kola, které jsme vyhráli, postupovaly 2 školy, takže už jsme se začínali chystat do Pardubic na závodiště Velké pardubické. Nesmím však zapomenout na Aničku Kovalčíkovou z 3.A, která v kategorii pro osmé deváté třídy obsadila třetí místo, kterým byla sama překvapena. Ta bohužel neměla celý tým, takže se jí postup netýkal.

Ano, často běháme v historických centrech, někdy i na sídlištích, otevřené prostranství v podobě Agrofert parku však bylo pro většinu z nás něco nového a neslo s sebou také obavy. Bohužel jsme nejeli v plné síle z důvodů přípravy na přijímací zkoušky jedné z našich závodnic, takže se šance na vítězství rozplynuly. Aby důvodů k rozrušení nebylo málo, dozvěděli jsme se parametry tratí, které předvídaly mnohem delší závod, než jaký byl očekáván. No co, srdcaři se nezapřou, a tak jsme 6.6. bojovali, co to šlo. Jaké je to teda běhat tam, kde se prohání žokejové s bičem v ruce a ženou své oře kupředu? Náročné.. tráva, ornice a když se dostanete do lesíku, čekají vás ostružiny. Půlhodina při poledni na rozpálené ploše rozhodně nebyla zadarmo a konkurence byla k ještě k tomu obrovská. Terka brala deváté místo v kategorii dívek, kdy jí, jako nám všem, ke konci tzv. „došlo“. U kluků bylo jednomu z nás souzeno, že se o body týmu nezaslouží. Tím se stal Marek na 22. místě, který byl zmaten ploty a nebyl si jistý jejich překonáváním. Jirka doběhl pro místo 14. a o pódiové umístění se zasloužil Tomíno, který bral body za místo páté!. Celkově z toho pro nás plynulo 8. místo mezi středními školami s tím, že jsme běželi v podstatě jen ve třech. Cestu domů nám bylo dopřáno jet v dětském kupé, které zvlášť Terce udělalo radost. Děkujeme paním učitelkám Koutné a Novotné, že nám byly doprovodem a poznaly, co s sebou orienťácké závody nesou.

autor příspěvku: Tomáš Valík, 7.A