Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

V Opavě i v Ostravě se naši chemici zapojili do programu akce Noc vědců

Noc vědců jsme prožili v pátek 5. 10. 2018 a to ve více než 15 městech ČR. Tématem tohoto letošního, v pořadí již 6. ročníku, bylo 100 let české vědy. Jedná se o popularizační akci, která představuje veřejnosti vědu zajímavou, zábavnou, představuje také vesmírná kouzla, úchvatnou přírodu a přírodní zákony, technické vymoženosti i tajemství lidského těla a zdraví. Naši studenti se jako jediní aktivně zapojili do této akce hned na dvou místech. Ve spolupráci s VŠB se zapojili do programu v Ostravě v Divadle vědy ve Velkém Světě techniky a ve spolupráci s matematickým ústavem Slezské univerzity v Opavě v alchymistické laboratoři na ulici Beethovenova 2.

Mgr. Hana Bartošíková se skupinou studentů předváděli efektní chemické pokusy ve stánku alchymistů v Opavě. Mnozí kolemjdoucí neváhali a vyzkoušeli si některé chemické experimenty. Největší zájem byl o tajné písmo a o zapalování bublin s plynem ve vlastních rukou. Studenti 2. B třídy Mendelova gymnázia pod vedením Mgr. Zdeňky Hanzlikové a Mgr. Blaženy Gebauerové předváděli pro veřejnost v Divadle vědy ve Velkém Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic chemickou pohádku Jak si Honza zasloužil princeznu. Kromě studentů MGO se zapojili také studenti dalších ostravských a opavských středních škol v programu Science show – Zlepši si techniku. Chemická pohádka se hrála hned dvakrát a těšila se velkému úspěchu ze stran veřejnosti. Studenti s touto chemickou pohádkou již vystoupili na veřejnosti několikrát a pokaždé vkládají nové prvky, pokaždé je pohádka trochu jiná. Součástí pohádky je také reklamní blok, kdy Pepi a Horst propagují učebnice chemie a nabízejí i cenné studentské sešity se zápisky. Tato pohádka se mimo jiné hrála také pro děti ze ZŠ Boženy Němcové a pro klienty z domova seniorů Vesalius. Všechna vystoupení, která byla v rámci akce Noc vědců připravena pro veřejnost dokazují, že chemie, fyzika, matematika i další vědní disciplíny jsou zábavné a můžeme si hrát a přitom se učit. A o čem je chemická pohádka? Honza odchází do světa a na své cestě se zamiluje do princezny Lithie. Aby však mohl požádat o její ruku, musí splnit královy úkoly. A jak to všechno dopadne? Překoná Honza nástrahy lesů, divoké vlky a mlžné víly? Pomohou mu trpaslíci a starý poustevník? Donesou Honzovi andělé Modré z nebe na šaty pro princeznu?

Děkujeme tímto všem studentům, kteří se zapojili do této vědecko – popularizační akce za MGO, děkujeme také vyučujícím za přípravu studentů, za ochotu a vstřícnost.

Tým chemiků MGO