Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

TMF – mladí fyzici navázali na úspěchy minulé

V úterý 19. března se na Mendelově gymnáziu uskutečnila bitva na fyzikálním poli. Konalo se zde regionální kolo Turnaje mladých fyziků (TMF), soutěže, která je pořádána celosvětově. Letos se konal 32. ročník. Mendelovo gymnázium sklidilo mnoho úspěchů v minulých letech, připomeňme jen namátkou stříbro ze Singapouru a loňský bronz v Číně. Za vším také stál bývalý pan ředitel Petr Pavlíček, který dvacet let tuto soutěž na naší škole organizoval. Úspěchy v TMF se již na naší škole staly samozřejmostí, a proto všichni s napětím čekali, jak si povede zcela nový a omlazený tým ve složení Bára Adamová, Anička Aronová, Karel Chwistek a Petr Skupien – žáci prvních a druhých ročníků.

V České republice se konají tři skupiny regionálních kol, z toho dvě u nás v Opavě. První skupinu tvořily týmy „Caput Cavas“ (Gymnázium Olgy Havlové Ostrava), „Newtonův štrúdl“ (Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín) a „MGO“ (Mendelovo gymnázium Opava). Ve druhé skupině bojovaly týmy „TMF Jaroška Tým!“ (Gymnázium na třídě Kapitána Jaroše, Brno), „G Šumperk“ (Gymnázium Šumperk) a „Chléb s máslem Vol. 2“ (Gymnázium Olgy Havlové Ostrava). Třetí skupina soutěžila v Praze.

V každé skupině rozhodovala odborná porota, v jejicž čele byli prof. RNDr. Tomáš Opatrný, Dr. z Univerzity Palackého v Olomouci a Mgr. Hynek Němec, Ph.D. z Fyzikálního ústavu Akademie věd v Praze. I ostatní porotci byli z univerzit ČR.

Během zahájení přivítal účastníky Mgr. Stanislav Panoš, Ph.D., který řídí turnaj v České republice a je naším zástupcem v Mezinárodním výboru TMF (IOC IYPT). Popřát štěstí všem soutěžícím přišla i 1. náměstkyně primátora města Opavy, paní Bc. Hana Brňáková. Radost nám udělal i pan primátor ing. Tomáš Navrátil, který si našel čas na předávání cen této prestižní fyzikální soutěže.

Naši mladí fyzici se nezalekli konkurence ani vyššího věku soupeřů a svou skupinu vyhráli. To je posouvá do celostátního finále, které se bude konat v předvelikonočním týdnu zase u nás v Opavě. Spolu s námi postoupil tým a „Chléb s máslem Vol. 2“ (Gymnázium Olgy Havlové Ostrava) a přidají se dva týmy z pražské skupiny.

K úspěchu jim velmi blahopřejeme. Současně děkujeme za dobré rady starším studentům, kteří nás reprezentovali dříve, především našemu absolventu Pavlu Štěpánkovi, který v současné době studuje medicínu v Brně a pro naše žáky si dokázal najít čas.

V závěru chci také poděkovat žákům ze 2. B, kteří pomáhali při organizaci turnaje. Bez jejich šikovností bychom podobné akce nemohli organizovat.

RNDr. Zuzana Baďurová

Skip to content