Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Altruismus a charitativní činnost mají různé podoby.

Je potěšující a povzbudivé, že i mladí lidé, kteří studují na středních a vysokých školách, mají k této činnosti kladný vztah. Hezkým příkladem laskavosti a empatie je darování vlasů. Ty slouží k výrobě paruk pro občany, kteří o vlasy přišli v důsledku vážné nemoci. Nejlepší způsob, jak toto jednání přiblížit, je osobní výpověď dvou mladých žen. Jedna z nich je studentkou naší školy – Veronika Špalková.

Vlasy? Pro mnohé z nás samozřejmost, ovšem pro některé je to součást jejich osobnosti, o kterou přišli díky onkologické nebo i jiné nemoci. O nadačním fondu Daruj vlasy jsem se dozvěděla úplnou náhodou na internetu. Specializované kadeřnictví, které vás ostříhá bezplatně, jsem v Opavě nenašla. Proto jsem oslovila známou kadeřnici. Vlasy jsme odměřily a ustřihly, svázaly a společně s darovací smlouvou daly do obálky. Paruky z darovaných vlasů jsou dělány pro ženy, děti, někdy i muže, kteří jsou po onkologických onemocněních, anebo pro pacienty trpící alopecií.

Jaké jsou podmínky pro odběr vlasů? Měly by být čisté, nezničené a delší 35cm.

Co za to dostanu? Dobrý pocit ze sebe sama, že takovou maličkostí člověk může pomoct. Přece jen nám vlasy dorostou, ale jim, nemocným ženám a dívkám, už ne.

Veronika Špalková (studentka MGO)

 

Nad darováním vlasů jsem přemýšlela delší dobu. Chtěla jsem si je ostříhat, přece jen půlmetrový ohon už spíše překáží a jen tak vlasy vyhodit by byla škoda. Nechtěla jsem je ani prodat, když se mohou využít jinak. Tak jsem se přes Verču informovala více a celá myšlenka projektu Daruj vlasy mě pohltila. Dokonce existují kadeřnictví, která spolupracují s tímto projektem a ostříhají Vás, jak budete chtít a zadarmo a vlásky jim pošlou. Ještě předtím podepíšete dárcovsku smlouvu a dostanete certifikát, že jste své vlasy darovali. No, jde se na to. Usedla jsem do křesla, kadeřnice mi zagumičkovala můj ohon, změřila je, zda jsou dostatečně dlouhé a šlo se na to. Pár šmiknutí, slzy v očích a krásný pocit na srdci, že jsem mohla pomoct.

Lucie Režnarová (studentka LF UPOL, dříve SGO)

Oběma dívkám jistě patří dík.

Rostislav Herrmann.

Skip to content