Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

„SAMETOVÉ“ DNY NA NAŠEM GYMNÁZIU

V týdnu od 11. do 15. 11. proběhla na našem gymnáziu akce s názvem Dny v sametu. Žáci měli možnost připomenout si výročí Sametové revoluce a také srovnat svůj současný život se životem v komunistické diktatuře. Studentům vyššího gymnázia dobu před rokem 1989 i následující léta přiblížili pamětníci a významní odborníci z celé republiky, které do Opavy pozvali pedagogové naší školy.

Již v pondělí se naši nejstarší studenti seznámili s Příběhy bezpráví. Tuto akci, jež má mezi studenty vždy velký ohlas, pořádá již tradičně komise společenských věd. Budoucí maturanti nejprve zhlédli film, který se věnoval minulému režimu, a poté měli možnost diskutovat o tehdejší době s panem Leo Žídkem – bývalým politickým vězněm, který si prožil zvůli komunistů na vlastní kůži. Byl odsouzen za vlastizradu, protože chtěl po vyloučení z gymnázia dostudovat v německém Stuttgartu. Z celkového trestu 8 let vězení strávil sedm v komunistickém lágru na Jáchymovsku. Poutavé vyprávění letos 84letého pana Žídka žáci ocenili dlouhotrvajícím potleskem.

Zároveň také v pondělí začal cyklus přednášek a besed, zorganizovaný učiteli jazyka českého. Postupně se s našimi žáky o své zkušenosti a vzpomínky podělily takové kapacity, jako jsou např. politolog doc. Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci, jenž studentům nastínil proměny české společnosti a politiky od roku 1989 až do současnosti, nebo doc. Karel Oliva, jeden z nejznámějších současných českých jazykovědců. Dnes již bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český zhodnotil uplynulých 30 let poutavou a zábavnou formou z hlediska vývoje našeho jazyka a svými postřehy často pobavil své mladé posluchače.

Dalšími vzácnými hosty byli rovněž doc. Martin Pilař, dlouholetý pedagog Ostravské univerzity, odborník na českou undergroundovou kulturu a také doc. Jiří Siostrzonek, jenž za pomoci dobových fotografií srovnal běžný život českého člověka v letech před a po roce 89.

Celý cyklus v pátek zakončila beseda se Zdeňkem Jeníkem, člověkem, který se stal aktivním účastníkem „listopadových“ dnů přímo zde v Opavě a mohl tak našim žákům předat vzpomínky na revoluci takovou, jaká proběhla v jejich rodném městě.

Nezapomněli jsme však ani na naše žáky z nižšího gymnázia. Učitelé občanské výchovy si pro ně na středu 13. 11. nachystali projektový den, při němž se tito žáci poutavou formou (hry, filmy, kvízy, vytváření vlastních výrobků) seznámili s dobou před 30 lety.

„Sametové“ dny u nás studenti prožili aktivně a pozvaní hosté se shodovali, že zájem opavských studentů je velmi mile překvapil. Slíbili rovněž, že pokud budou osloveni, rádi se opět do Opavy vrátí.

Skip to content