Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

O jarních prázdninách proběhlo Chemiklání a studenti MGO nemohli chybět

I když jsem se Chemiklání zúčastnil poprvé, nebyl to až takový šok z nového prostředí, tím myslím nový typ úloh, systém vyplňování nebo celková dezorientace, jak to často bývá u prvních zkušeností se soutěžemi. Jestliže si přečtete předchozí články nebo se podíváte na úlohy z minulých ročníků, tak nebudete mít žádný problém.

Asi vám brzo dojde, že úlohy nesplácali kdesi na CERMATU. Správně. Nepřipadá vám povědomý onen styl přemýšlení? Ano, tuto soutěž totiž organizuje cca 20 vysokoškolských studentů. Můžete se těšit na spoustu chytáků, nesmyslných informací, které absolutně postrádají jakoukoliv informační hodnotu nebo jen složité zadání, ze kterého můžete svým umem udělat triviální záležitost. Pokud jste úlohu vyřešili, máte o to větší radost, protože jste na to přišli právě VY a ne ten z toho nenáviděného týmu od vedlejšího stolu.

Chci vás trochu nadchnout pro tuto soutěž. Nebudete mi věřit, ale díky jednodennímu výletu do Pardubic se toho spoustu nového dozvíte, jak z vaší domácí nebo školní přípravy, tak ze samotných úloh. To znamená, že se naučíte hned dvakrát a k tomu se tam o vás všichni pěkně postarají. Vysvětlí vám pravidla soutěže i jak to bude celé probíhat a to zábavnou formou s jistou dávkou vašich oblíbených memes a ještě vám občas poradí.

Oba naše týmy dopadly se slušným nadprůměrným výsledkem. V obou týmech soutěžilo celkem 70 týmů. V kategorii A náš tým Slezská Varna ve složení Jan Stoklasa, Tomáš Wolf, Karel Chwistek, Ondřej Dehner a Barbora Adamová skončil na 17. místě a v kategorii B soutěžil náš tým Kulišáci ve složení Jan Pchálek, Vít Šindelář, Daniel Myšák, Natálie Hájková a Zuzana Harasimová a umístil se na 13. místě. Rekordy se týkaly nejen počtem přihlášených týmů s názvy jako Grupa Grzegorza Brzęczyszczykiewicza, ale také počtem vyřešených úloh, což znamená, že v této republice máme spoustu talentovaných mladých studentů, jako jste právě VY. 😊 Motivací je mnoho, například oběd, ceny, zábava nebo také stipendium na UP… Tak nebuďte srágory a přijeďte si to tam příští rok alespoň zkusit.

Zkuste si třeba tuhle:

Úloha č. 0.23 (JM)

O samolibosti autorského kolektivu Chemiklání se dozvídáte nejen osobně, ale také prostřednictvím námi předkládaných úloh. Tato samolibost již překročila úroveň vymýšlení nejrůznějších postů v organizační struktuře a krčení nosu – představte si, že nejeden člen autorského kolektivu by byl radši, kdyby mu proudil v žilách místo obyčejného železa nějaký ušlechtilejší kov, kupříkladu palladium. Vypočítejte, kolik by přibral Honza o hmotnosti 70,245451 kg, kdybychom nahradili veškeré jeho hemové železo palladiem. Předpokládejte, že lidské tělo obsahuje 3,581 g hemového železa.

Řešení:

Celková hmotnost hemového železa je 3,581 g. Po nahrazení veškerého hemového železa palladiem se hmotnost Honzy změní pouze o rozdíl hmotnosti palladia a železa: ∆m = mFe MFe · MPd − mFe = 3, 581 55, 845 · 106, 421 − 3, 581 = 3, 243 g

autor příspěvku: Vít Šindelář, 2. B

Předmětová komise chemie tímto děkuje za reprezentaci všem 10 studentům, kteří se zúčastnili v době jarních prázdnin Chemiklání v Pardubicích a děkujeme za organizaci Janu Stoklasovi ze 4. D třídy, který se postaral o účast našich studentů, zajistil jízdenky a přesvědčil své spolužáky o nutnosti vyzkoušet takovou soutěž jako je Chemiklání.

Skip to content