Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Jaký je Příběh jednoho trička?

Na tuto otázku nám ve stejnojmenné besedě odpověděly členky spolku Kapradí Kateřina Rybářová Vavrečková a módní stylistka a návrhářka Natálie Bernard, které se   zabývají ekologickým odíváním a udržitelnou módou. Beseda, o jejíž uskutečnění se na Mendelově gymnáziu postarala Mgr. Hana Gebauerová ve spolupráci s SŠUP a alternativní školou Labyrint ze Lhoty u Opavy, byla přínosem z několika stran:

dověděli jsme se, jak neekologická je výroba módního textilu, že je třetím největším znečišťovatelem životního prostředí vůbec. Dověděli jsme se, jaká je obrovská a zbytečná nadprodukce v módním průmyslu, i o tom, proč je dobré nakupovat tzv. z druhé ruky. A v neposlední řadě také o tom, jak je při výrobě zneužívaná dětská práce, jak je mnohdy i pro člověka nebezpečná a jak jsou výdělky v třetích zemích silně podhodnocené. Cílem projektu je zamyslet se nad tím, jak osobně přispět ke snižování ekologické zátěže naší planety svým přístupem k nakupování věcí z obchodních řetězců, které jsou za nadprodukci oblečení zodpovědné i jak lze kreativně uchopit oblékání tím, že nakoupíme věci z bazarů a second handu a výtvarně je přetvoříme. 

Zúčastněné třídy 6.A a 2.D budou pod vedení učitelů Adama Wiltsche, Ivy Krystové a Gabriely Onderkové v projektu pokračovat tvorbou vlastního modelu oblečení recyklací různých materiálů, pomocí věcí ze second handu či babiččiny skříně. Na jejich výtvory se můžeme těšit dne 25.září v rámci akce ZUŠ Open v Sadech Svobody v Opavě. 

Autorka článku: Hana Gebauerová

Skip to content