Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Příspěvek:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

4. A (zas a znova) válí během hodin přírodopisu

Velká část učiva posledního ročníku nižšího gymnázia patří horninám a minerálům. Naše školní sbírka obsahuje nepřeberné množství vzorků, které jsou ke studiu „šutrů“, jak jim familiárně říkáme, nejlepší. Vzhledem k dlouhodobému uzavření škol se naši gympláci na školní vzorky koukat nemohou a aby je výuka bavila a něco si z ní odnesli, uchýlili jsme se k dalším třídním projektům.

První byl věnován horninám (vyvřelým, usazeným, přeměněným) a byl primárně spojen s návštěvou terénu. „Rozkaz“ zněl jasně … Vyrazte na procházku po okolí, pořádně se koukejte kolem sebe, poznávejte, foťte a doma tvořte. Požadavek byl minimálně 5 autorských fotografií zvolených hornin a to, co nás nejvíce zajímalo, bylo jejich praktické využití. Studenti, kteří nemohli ven, splnili projektové zadání velmi kreativně. Jedna žákyně například využila sílu sociálních sítí, kde dohledala profily konkrétního kamene i s praktickým využitím. No, není to zajímavé? Je! Ve 4. A se kreativitě meze nekladou.

Druhým projekt se zabýval mineralogií. Každému byl přidělen jeden nerost. Áčkaři si o něm nastudovali potřebné informace (jako chemické složení, vzhled, vlastnosti, praktické využití a jeho výskyt zejména v ČR) a tyto informace pak zpracovali. Následující hodiny byly jednotlivé koláže sdíleny, prezentovány a komentovány. Někteří se při zpracování tématu zaměřili pouze na obrázky, jiní do své práce zakomponovali i textovou část. Každopádně jsme zabrousili do oblasti chemie, fyziky, zeměpisu nebo historie. U smolince jsme diskutovali nad životem a vědeckou dráhou Marie Curie-Skłodowské, kde jsme se zabývali i problematikou rovností mužů a žen. V souvislosti s horou Říp jsme pátrali po „záhadě“ magnetické anomálie, která způsobuje vychýlení střelky kompasu. Zajímavost, která nás lehce zarazila, byla ta, že z popela mrtvých se dá vyrobit umělý diamant. Ano, zní to poněkud morbidně, ale šperky vyrobené z popela příbuzných či domácích mazlíčků jsou v některých zemích světa velmi populární. Každý z dosud prezentujících studentů svůj výstup okořenil řadou zajímavostí. A my se těšíme na následující hodiny, kdy se k projektu vrátíme.

A jak se jim povedlo téma uchopit a zpracovat se můžete podívat do fotogalerie.

Barbora Bitomská

Skip to content