Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Aktivity školy:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Aktivity školy

Chemici z Mendláku opět úspěšní

Pod tím to názvem se v úterním Regionu můžete dočíst o úspěších našich chemiků v soutěži ChemQuest pořádanou VŠ chemicko-technologickou v Praze. Strůjci našeho úspěch byli Marie Divilová, Václav Divila a Sára Galdiová z 1. B, kteří obsadili 2. místo v ČR a tým ve složení Kryštof Klíma, Artur Kristýnek a Ondřej Kunčík vybojovali 5. místo. Více se dočtete v článku…

Všem žákům děkujeme za skvělou reprezentaci školy a doufáme, že je jejich úspěch motivoval k další účasti v příštím ročníku.

Naši studenti byli velmi úspěšní v soutěži ChemQuest 2021

Naše gymnázium se i v letošním roce již tradičně zapojilo do soutěže ChemQuest, kterou každoročně vyhlašuje VŠCHT v Praze. Úkolem studentů je sestavit tříčlenný tým a natočit videoexperiment na zadané téma. Letošní téma pro kategorii ZŠ znělo Chemie a potraviny a celkem se zúčastnilo 14 týmů z ČR. Téma pro kategorii SŠ znělo Chemie a historie a celkem se celorepublikového finále zúčastnilo 25 týmů. Naše zastoupení bylo letos mimořádné. Zapojily se všechny vyučující chemie a se svými týmy natočily dva experimenty v kategorii ZŠ a devět experimentů v kategorii SŠ. Odborná porota hodnotila správnost, zábavnost, originalitu, popis experimentu a celkové pojetí a zpracování tématu. Z našeho gymnázia si vybojoval stříbro v kategorii SŠ za ČR tým z 1. B třídy ve složení: Marie Divilová, Václav Divila a Sára Galdiová s prací – Kamera Obskura. Tento tým připravovala Mgr. Barbora Bitomská za asistence Mgr. Jiřího Robenka. Na pátém místě v kategorii SŠ za ČR se umístil tým z 5. A třídy ve složení: Kryštof Klíma, Artur Kristýnek a Ondřej Kunčík s prací – Karbidová lampa. Tento tým připravovala Mgr. Hana Bartošíková. Na celkové vyhlašování výsledků a na nejlépe ohodnocená videa se můžete podívat na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=hy2DQkn90×o.

Které další týmy z našeho gymnázia se zúčastnily letošního ročníku soutěže ChemQuest?

Číst celý příspěvek

Fyzici si v TMF vedli výborně

Čtvrtek a pátek 15. a 16. dubna 2021 byly dny D pro naše fyzikální nadšence v 34. ročníku turnaje mladých fyziků (TMF). Konalo se republikové kolo zmíněné soutěže, kterou stejně jako loni finančně podpořil MSK, magistrát Opavy a JČMF. My jsme se stali organizátory soutěže, i když letos jen online formou.

Naši fyzici se opět neztratili v silné konkurenci. Reprezentovali nás: Karel Chwistek, 4. C, Petr Skupien a Johan Paul, oba z 8. A, Anička Aronová, 3. D a Honza Trubka z 2. B. Fyzikální soupeření je celé v angličtině a soutěžící musí ukázat, jak se zhostili řešení, měření a zpracování výsledků úloh, které byly zadány v září Mezinárodním výborem IYPT (The International Young Physicists’ Tournament). Nakonec naši fyzici vybojovali 2. místo za týmem TALNETu. TALNET je projekt, který sdružuje zvídavé a nadané žáky se zájmem o přírodní a technické vědy. Na pomyslnou 1. příčku nám chybělo necelých asi 8,5 bodů. Za sebou jsme nechali pražský tým gymnázia Christiana Dopplera.

Celou soutěž bedlivě sledovali a hodnotili zástupci z fyzikálních fakult VŠ ČR, fyzici z Akademie věd ČR a středních škol.

Děkujeme všem našim studentům za skvělou reprezentaci školy a věříme, že nově nabyté zkušenosti zúročí v příštím ročníku.

Fyzikální olympiáda, kategorie E

Proběhlo okresní kolo 62. ročníku Fyzikální olympiády, historicky poprvé v online podobě. V kategorii E se stali úspěšnými řešiteli naši studenti kvarty Matěj Zygula a Petr Mikulík. Vybojovali si postup do krajského kola, které proběhne 22. dubna 2021. Ve čtyřech úlohách získali 27,5 a 23,5 bodu a oba hravě přeskočili postupovou laťku 14 bodů. Máme velkou radost z našich skvělých studentů, kteří pracují nad rámec svých povinností a děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Jana Montágová

Úspěšné certifikáty v době pandemie

V tomto školním roce bylo ke zkoušce z „Německého certifikátu DSD II“ přihlášeno 7 studentů. Zkoušky proběhly za ztížených podmínek pandemie koronaviru. Písemná část zkoušky se konala 24. 11. 2020, ústní zkouška 6. 1. 2021. Předsedkyní zkušební komise byla paní Miriam Schadwillová, regionální koordinátorka z Kroměříže. Zkoušejícími byli paní Englišová, pan Janšta a pan Fiedler. V porovnání s minulými lety všichni studenti tuto ústní část zkoušky úspěšně složili. Studentka Klára Majdanicsová se ústní zkoušky z důvodu karantény nemohla zúčastnit, a proto se k ní dostavila v náhradním termínu dne 20. 1. 2021 do Olomouce, kde ji absolvovala s výborným výsledkem.

Číst celý příspěvek

Skip to content