Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Aktivity školy:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Aktivity školy

Slibovaná videa ze soutěže Já miluji Opavu

1. místo, 1–14 let Foldyna Tadeáš, Kořenek Kryštof video
1. místo, 15–17 let Kubesa Michal video
1. místo, 18–120 let Černík Šimon video
2. místo, 15–17 let Volkmerová Alexandra video
2. místo, 18–120 let Knitl Jakub video

Já miluji Opavu

 

Vážení a milí příznivci fotografie a videa. Jedná se o první ročník soutěže s názvem – Já miluji Opavu, která by měla propagovat naše krásné město. Děkujeme, že jste si našli čas a zaslali vaše příspěvky, nesmírně si toho vážíme. Určitě jste netrpělivě čekali na jejich zveřejnění. Radili jsme se dlouho do večera a snažíme se dodržet termín, který jsme uvedli. V následujících dnech se můžete těšit na detailnější představení soutěžících a jejich příspěvků. Měla by následovat výstava všech odevzdaných a schválených prací a také slavnostní předání cen. To proběhne v budově Mendelova gymnázia. Přesný termín vám napíšeme s ohledem na aktuální covidovou situaci, ale předpokládáme – pátek 28. května 2021 – v podvečerních hodinách. Určitě budeme rádi, když se přijdou podívat také ti, kteří nezvítězili. Pro každého soutěžícího máme malou odměnu. Děkujeme také naší milé porotě, kterou vám v následujících dnech představíme. Pokud se vyskytla někde chyba v číslování, ve jméně, určitě se nám ozvěte – jsme také jenom lidé. Videa budou zveřejněna samostatně – děkujeme za pochopení. Gratulujeme vítězům.

Architektura Věková kat. 1–14 Věková kat. 15–17 Věková kat. 18–120
1. místo

 

Zadrick Arden Alexander

13 let, fotografie č. 66

Nevřela Petr

Fotografie č. 94

Lukš Stanislav

Fotografie č. 107

2. místo Prymusová Eva

14 let, fotografie č. 83

Hanáčková Tereza

Fotografie č. 91

Žurek Vladimír

Fotografie č. 98

3. místo

 

Kutálek Petr

14 let, fotografie č. 75

Paloch Dominik

Fotografie č. 93

Hanousek Petr

Fotografie č. 102

 

Život ve městě Věková kat. 1–14 Věková kat. 15–17 Věková kat. 18–120
1. místo

 

Kutálek Petr

14 let, fotografie č. 26

Kubesa Michal

Fotografie č. 39

Jirásko Josef

Fotografie č. 51

2. místo Hendrych Matěj

12 let, fotografie č. 23

Slípková Zuzana

Fotografie č. 37

Poustková Veronika

Fotografie č. 61

3. místo

 

Řehůřek Petr

13 let, fotografie č. 28

Klátová Anja

Fotografie č. 43

Žurková Marta

Fotografie č. 49

 

Pomoc druhým Věková kat. 1–14 Věková kat. 15–17 Věková kat. 18–120
1. místo

 

Gatnar Martin

12 let, fotografie č. 1

Žurková Marta

Fotografie č. 6

2. místo Prusek Nikolas

12 let, fotografie č. 5

Žurek Vladimír

Fotografie č. 9

3. místo

 

Kutálek Petr

14 let, fotografie č. 3

Gebauerová Hana

Fotografie č. 10

 

Video Věková kat. 1–14 Věková kat. 15–17 Věková kat. 18–120
1. místo

 

Foldyna Tadeáš,

Kořenek Kryštof

Kubesa Michal Černík Šimon
2. místo Volkmerová Alexandra Knitl Jakub

 

Studenti MGO získali zlato a stříbro v soutěži Zlepši si techniku

V letošním školním roce proběhl již 8. ročník soutěže mladých popularizátorů vědy Zlepši si techniku, kterou pořádá VŠB – TU Ostrava. Bohužel v online podobě stejně jako v loňském roce. Zadáním soutěže je vysvětlit jakékoliv téma z přírodních věd a techniky zábavnou formou. Na představení daného tématu nebo experimentu mají soutěžící vždy jen čtyři minuty. Odborná porota hodnotí celkový dojem, srozumitelnost vysvětlení problému, věcnou správnost, originální přístup a schopnost zaujmout publikum.

Číst celý příspěvek

Naši studenti byli velmi úspěšní v soutěži ChemQuest 2021

Naše gymnázium se i v letošním roce již tradičně zapojilo do soutěže ChemQuest, kterou každoročně vyhlašuje VŠCHT v Praze. Úkolem studentů je sestavit tříčlenný tým a natočit videoexperiment na zadané téma. Letošní téma pro kategorii ZŠ znělo Chemie a potraviny a celkem se zúčastnilo 14 týmů z ČR. Téma pro kategorii SŠ znělo Chemie a historie a celkem se celorepublikového finále zúčastnilo 25 týmů. Naše zastoupení bylo letos mimořádné. Zapojily se všechny vyučující chemie a se svými týmy natočily dva experimenty v kategorii ZŠ a devět experimentů v kategorii SŠ. Odborná porota hodnotila správnost, zábavnost, originalitu, popis experimentu a celkové pojetí a zpracování tématu. Z našeho gymnázia si vybojoval stříbro v kategorii SŠ za ČR tým z 1. B třídy ve složení: Marie Divilová, Václav Divila a Sára Galdiová s prací – Kamera Obskura. Tento tým připravovala Mgr. Barbora Bitomská za asistence Mgr. Jiřího Robenka. Na pátém místě v kategorii SŠ za ČR se umístil tým z 5. A třídy ve složení: Kryštof Klíma, Artur Kristýnek a Ondřej Kunčík s prací – Karbidová lampa. Tento tým připravovala Mgr. Hana Bartošíková. Na celkové vyhlašování výsledků a na nejlépe ohodnocená videa se můžete podívat na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=hy2DQkn90×o.

Které další týmy z našeho gymnázia se zúčastnily letošního ročníku soutěže ChemQuest?

Číst celý příspěvek

Fyzici si v TMF vedli výborně

Čtvrtek a pátek 15. a 16. dubna 2021 byly dny D pro naše fyzikální nadšence v 34. ročníku turnaje mladých fyziků (TMF). Konalo se republikové kolo zmíněné soutěže, kterou stejně jako loni finančně podpořil MSK, magistrát Opavy a JČMF. My jsme se stali organizátory soutěže, i když letos jen online formou.

Naši fyzici se opět neztratili v silné konkurenci. Reprezentovali nás: Karel Chwistek, 4. C, Petr Skupien a Johan Paul, oba z 8. A, Anička Aronová, 3. D a Honza Trubka z 2. B. Fyzikální soupeření je celé v angličtině a soutěžící musí ukázat, jak se zhostili řešení, měření a zpracování výsledků úloh, které byly zadány v září Mezinárodním výborem IYPT (The International Young Physicists’ Tournament). Nakonec naši fyzici vybojovali 2. místo za týmem TALNETu. TALNET je projekt, který sdružuje zvídavé a nadané žáky se zájmem o přírodní a technické vědy. Na pomyslnou 1. příčku nám chybělo necelých asi 8,5 bodů. Za sebou jsme nechali pražský tým gymnázia Christiana Dopplera.

Celou soutěž bedlivě sledovali a hodnotili zástupci z fyzikálních fakult VŠ ČR, fyzici z Akademie věd ČR a středních škol.

Děkujeme všem našim studentům za skvělou reprezentaci školy a věříme, že nově nabyté zkušenosti zúročí v příštím ročníku.

Skip to content