Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Rubrika:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Biologie

ZKOUMÁME PŘÍJEM A VEDENÍ VODY ROSTLINAMI

 

V průběhu března dostali žáci 1. C a 5. A jednoduchý praktický úkol. Cílem bylo prokázat, že rostliny využívají transpirační proud k rozvodu vody a v ní rozpuštěných látek z nižších do vyšších částí rostliny. K pokusu bylo potřeba sehnat kvetoucí rostlinu, potravinářské barvivo a vodu. Důkaz o transportu rozpuštěných látek se nejvíce projevil na zabarvení okvětí a korunních lístků rostlin. Experiment se většině žáků povedl a výsledek můžete posoudit sami.

Ondřej Škrabal

4. A (zas a znova) válí během hodin přírodopisu

Velká část učiva posledního ročníku nižšího gymnázia patří horninám a minerálům. Naše školní sbírka obsahuje nepřeberné množství vzorků, které jsou ke studiu „šutrů“, jak jim familiárně říkáme, nejlepší. Vzhledem k dlouhodobému uzavření škol se naši gympláci na školní vzorky koukat nemohou a aby je výuka bavila a něco si z ní odnesli, uchýlili jsme se k dalším třídním projektům.

Číst celý příspěvek

Online podobu biologické olympiády máme za sebou

V pátek 26. 3. 2021 proběhl první online ročník školního kola Biologické olympiády. Dohromady soutěžilo 22 účastníků.

Bojovalo se ve všech kategoriích. Kdo dosáhl na první příčky se můžete dočíst níže.

Číst celý příspěvek

Ekologická témata v hodinách biologie

Během hodin biologie jsme řešili ekologická témata. Ekologie je našemu gymnáziu blízká. Se studenty například „čistíme“ okolí, sázíme stromy, třídíme odpad. Nyní se jednalo o projektovou výuku. Zadání znělo jasně. Zpracujte vztah člověk a příroda. Pokud se podíváte do následující fotogalerie, zajisté pochopíte, který vztah převažuje a která témata přitáhla největší pozornost našich studentů.

Prvačky soutěžily v N-trophy

„Ať už je vaším systémem atom, vesmír, buňka, chemická sloučenina nebo třeba počasí, snažíte se najít pravidla, která v něm platí. Kladete si otázky, vyvracíte hypotézy, zpřesňujete měření a hledáte souvislosti.“ To je hlavním cílem soutěže N-trophy, která je určena středoškolákům. Tříčlenné týmy z České republiky i Slovenska soutěžily v oborech biologie, chemie, fyziky a logiky. V této soutěži naši školu reprezentovaly žákyně z 1. C ve složení Emily Grace Beck, Markéta Mejzlíková a Kateřina Mendlová. Dalším tým tvořily žákyně z 5. A ve složení Tereza Kunčíková, Tereza Przeczková a Barbora Zezulová. Oba týmy si vedly dobře a skončily na 28., respektive 32. místě. V konkurenci žáků hlavně ze 3. a 4. ročníků se tedy rozhodně neztratily.

Ondřej Škrabal

Skip to content