Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Rubrika:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Projekty

Ozvěny z Madeiry

Tým MGO ve složení Petra Moravcová, Kamil Maschke, ředitelka MGO Monika Klapková a statutární zástupce Milan Pobořil se s vámi podělí o osobní postřehy:

Poprvé jsme se jako vedení zúčastnili programu ERASMUS+, abychom zjistili, jak to probíhá, jaké to má přínosy pro školu a abychom navázali spolupráci s dalšími školami v zahraničí. Důvodů, proč realizovat projekty jako je ERASMUS+ je mnoho, poznali jsme, jak probíhá výuka a jaký je školský systém v zahraničí, inspirovali jsme se výukovými metodami našich partnerů a také jsme se procvičili v angličtině. Naši partneři nám připravili na Madeiře bohatý program, byli jsme vřele přijati na radnici v Calhetě, kde žijí naši portugalští přátelé a kde jsme navštívili také dvě školy. Pro srovnání je zajímavé porovnat počty hodin učitelů: V České republice mají učitelé pracovní dobu 40 hodin týdně, z toho 21 hodin přímé vyučovací činnosti po celou dobu jejich pedagogického působení, v jiných zemích to je jinak, například v Portugalsku mají plný úvazek učitelé 21 hodin do 50 let, do 55 let jen 19 hodin, do 60 let 17 hodin a od 60 let jen 15 hodin týdně, takový systém by bylo určitě potřebné zavést i u nás.

Číst celý příspěvek

Erasmus+TEAM

Lotyšsko + Česká republika + Slovinsko + Španělsko + Itálie + koronavirus + Madeira = Erasmus +TEAM

Na samotném začátku projektu Erasmus+ bylo hledání partnerů na platformě e-twinning. Oslovila nás lotyšské gymnázium škola v Gulbene v čele s hlavní koordinátorkou Aleksandrou a pozvala MGO ke spolupráci na projektu Neformální metody ve formální výuce. Do projektu spolupráce škol se kromě Mendelova gymnázia zapojilo šest středních škol z již zmíněného Lotyšska, Itálie, Slovinska, Španělska a portugalské Madeiry. Byla to opravdu šťastná volba – porozuměli jsme si hned od počátečního výjezdu do lotyšskěho Gulbene. Celý projekt pod názvem TEAM – Together Everyone Achieves More se rozjel na plný plyn hned od začátku. Na každé mobilitě (výjezdu) jsme pracovali na stanovených úkolech a užívali si pohostinnosti a krás každé země.

Číst celý příspěvek

Dotkni se vesmíru aneb Pátrači, na start!

Stali jsme se součástí projektu Dotkni se vesmíru! Co to znamená? Postupně bude během jednoho roku vypuštěno přibližně 45 stratosférických balónů, ty během svého několikahodinového letu z výšky 30 km odvysílají telemetrická kódovaná data (např. teplotu, polohu, výšku, časové razítko, svůj stav …), a poté se řízeně na padáku snesou „někam“ na zem. V první fázi se naučíme příjem a vyhodnocení údajů s dohledáváním sody, příští rok, budeme-li mít štěstí, pak vypustíme balón svůj :)! Ještě stále doplňujeme pracovní tým, pokud Tě to zajímá, klidně se ozvi na robenek@mgopava.cz, vítáme všechny vědou zapálené :)!

Doc. Ing. Daniel Münich, Ph.D. – Lesk a bída českých společenských věd a proč máme velký problém

Pozornost bude věnována úrovni společenských věd, které podle přednášejícího v naší zemi na rozdíl od technických a přírodovědných oborů příliš nevzkvétají ani 30 let po pádu komunistického režimu. Společenské vědy však vytváří nezbytné zázemí pro kvalitní vládnutí v každé zemi. A lepší než o tomto přesvědčovat politiky, bývá podle Daniela Münicha mnohdy veřejná osvěta a dodávání optimismu a kuráže mladší generaci.

Přednáška se bude konat online, 10.5.2021 ve 12:30h..
Přihlaste se, prosím zde.

Odkaz na online stream v pondělí 10.5. zde

ŽÁCI 7. A MÍŘÍ DO NÁRODNÍHO KOLA BUSINESS CHALLENGE

Pět žáků třetího ročníku vyššího gymnázia sestavilo tým pro středoškolskou soutěž High School Business Challenge, konkrétně se jedná o Tomáše Adamce, Jakuba Hronka, Michala Pavlíčka, Veroniku Poustkovou a Lukáše Procházku. V okresním kole dostaly všechny týmy 25 komplexním otázek, které rozhodovaly o postupu do dalšího kola. Tým složený ze zmíněných studentů pojmenovaný Vygrachanci dokázal s percentilem 84 postoupit a dostal tak možnost účastnit se druhého kola, ve kterém se utkal s úspěšnými týmy severní Moravy.

Číst celý příspěvek

Skip to content