Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Rubrika:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Soutěže

Slibovaná videa ze soutěže Já miluji Opavu

1. místo, 1–14 let Foldyna Tadeáš, Kořenek Kryštof video
1. místo, 15–17 let Kubesa Michal video
1. místo, 18–120 let Černík Šimon video
2. místo, 15–17 let Volkmerová Alexandra video
2. místo, 18–120 let Knitl Jakub video

MaSo, MaSo, MaSíčko

Maso je akronym pro zábavnou Matematickou soutěž, která je určena žákům nižšího gymnázia.
Jarní soutěže se účastnilo 7 týmů po třech žácích, jak
v online, tak i v prezenční formě.
V celé republice se zapojilo celkem 388 týmů.
Soutěž je postavena na strategické hře, kde žáci získávají možnost tahů na základě vyřešených příkladů, kterých se nabízelo postupně 50. Ve strategické hře měli žáci stavět ohrádky pro svou ovečku. Čím více příkladů vyřešili, tím více mohli použít tahů pro pohyb ovečky či stavbu plotů a na základě toho získávali body.
Nejúspěšnějším našim týmem se stala skupina děvčat z 2. A ve složení Markéta Šimečková, Amálie Vaňková a Eliška Valíková. S názvem Mrkve se umístily ve své věkové kategorii na 8 místě a mezi všemi 388 týmy na 81. příčce.
Jak se dařilo ostatním účastníkům?

Číst celý příspěvek

Já miluji Opavu

 

Vážení a milí příznivci fotografie a videa. Jedná se o první ročník soutěže s názvem – Já miluji Opavu, která by měla propagovat naše krásné město. Děkujeme, že jste si našli čas a zaslali vaše příspěvky, nesmírně si toho vážíme. Určitě jste netrpělivě čekali na jejich zveřejnění. Radili jsme se dlouho do večera a snažíme se dodržet termín, který jsme uvedli. V následujících dnech se můžete těšit na detailnější představení soutěžících a jejich příspěvků. Měla by následovat výstava všech odevzdaných a schválených prací a také slavnostní předání cen. To proběhne v budově Mendelova gymnázia. Přesný termín vám napíšeme s ohledem na aktuální covidovou situaci, ale předpokládáme – pátek 28. května 2021 – v podvečerních hodinách. Určitě budeme rádi, když se přijdou podívat také ti, kteří nezvítězili. Pro každého soutěžícího máme malou odměnu. Děkujeme také naší milé porotě, kterou vám v následujících dnech představíme. Pokud se vyskytla někde chyba v číslování, ve jméně, určitě se nám ozvěte – jsme také jenom lidé. Videa budou zveřejněna samostatně – děkujeme za pochopení. Gratulujeme vítězům.

Architektura Věková kat. 1–14 Věková kat. 15–17 Věková kat. 18–120
1. místo

 

Zadrick Arden Alexander

13 let, fotografie č. 66

Nevřela Petr

Fotografie č. 94

Lukš Stanislav

Fotografie č. 107

2. místo Prymusová Eva

14 let, fotografie č. 83

Hanáčková Tereza

Fotografie č. 91

Žurek Vladimír

Fotografie č. 98

3. místo

 

Kutálek Petr

14 let, fotografie č. 75

Paloch Dominik

Fotografie č. 93

Hanousek Petr

Fotografie č. 102

 

Život ve městě Věková kat. 1–14 Věková kat. 15–17 Věková kat. 18–120
1. místo

 

Kutálek Petr

14 let, fotografie č. 26

Kubesa Michal

Fotografie č. 39

Jirásko Josef

Fotografie č. 51

2. místo Hendrych Matěj

12 let, fotografie č. 23

Slípková Zuzana

Fotografie č. 37

Poustková Veronika

Fotografie č. 61

3. místo

 

Řehůřek Petr

13 let, fotografie č. 28

Klátová Anja

Fotografie č. 43

Žurková Marta

Fotografie č. 49

 

Pomoc druhým Věková kat. 1–14 Věková kat. 15–17 Věková kat. 18–120
1. místo

 

Gatnar Martin

12 let, fotografie č. 1

Žurková Marta

Fotografie č. 6

2. místo Prusek Nikolas

12 let, fotografie č. 5

Žurek Vladimír

Fotografie č. 9

3. místo

 

Kutálek Petr

14 let, fotografie č. 3

Gebauerová Hana

Fotografie č. 10

 

Video Věková kat. 1–14 Věková kat. 15–17 Věková kat. 18–120
1. místo

 

Foldyna Tadeáš,

Kořenek Kryštof

Kubesa Michal Černík Šimon
2. místo Volkmerová Alexandra Knitl Jakub

 

Studenti MGO získali zlato a stříbro v soutěži Zlepši si techniku

V letošním školním roce proběhl již 8. ročník soutěže mladých popularizátorů vědy Zlepši si techniku, kterou pořádá VŠB – TU Ostrava. Bohužel v online podobě stejně jako v loňském roce. Zadáním soutěže je vysvětlit jakékoliv téma z přírodních věd a techniky zábavnou formou. Na představení daného tématu nebo experimentu mají soutěžící vždy jen čtyři minuty. Odborná porota hodnotí celkový dojem, srozumitelnost vysvětlení problému, věcnou správnost, originální přístup a schopnost zaujmout publikum.

Číst celý příspěvek

FINÁLE DEBATNÍ LIGY BYLO VYDAŘENÉ

Ve dnech 16.–18. dubna se konal finálový turnaj debatní ligy, na který se kvalifikovaly celkem 2 naše týmy. Tým Ewoci (Jan Vilč, Renáta Kotůlková, Viktor Hartmann, všichni ze 6.A) prošli kvalifikačními turnaji na průběžném 4. místě a tým ?!?!!? (Regina Knapíková 6.A, Kristýna Bohlová 1.B, Jakub Skopal 2.D) se již ve svém prvním roce debatování kvalifikovali z místa 8.

První 3 debaty proběhly na teze „Zaměstnavatel by měl mít právo propustit zaměstnance bez udání důvodu“, „Firmy by měly zveřejňovat příjmy každého zaměstnance“ a „Veškerá reklama by měla být zakázána“. Do semifinále se dále dostal tým Ewoků. Semifinálová debata byla na tezi „Komentování příspěvků na sociálních sítích by mělo být zakázáno“ a Ewoci v něm dosáhli těsného vítězství.

Díky tomu se dostali do finále. V debatě na tezi „Žáci by měli absolvovat povinnou školní docházku pouze na jednotných nevýběrových základních školách“ ale nakonec podlehli konkurenci.

Stále se ale jednalo o velký úspěch, Ewoci si z letošní debatní ligy odnesli výborné umístění jakožto 2. a kromě toho se na 1. místě umístili v soutěžích debatní pohár, debate cup a debatní superpohár. Tým ?!?!!? se poté v debatním poháru umístil na 2. místě.

Týden před finále se ještě konal mezinárodní turnaj Prague debate spring. Jako tým Coconuts on the snow se ho účastnili Viktor Hartmann a František Urbiš ještě s pomocí z Matičního gymnázia Ostrava. Mezi týmy z celého světa se nakonec umístili na 43. místě z celkových 80 týmů a Viktor Hartmann se stal 3. nejlepším řečníkem Česka.

Všem debatérům, nejen finalistům, bych chtěl nyní poděkovat za skvělou reprezentaci v průběhu celé debatní sezóny. Městu Opava poté děkujeme za poskytnutí finančního příspěvku.

Autor příspěvku – Jan Vilč

Skip to content