Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Rubrika:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Soutěže

Matematická soutěž MaSo

Matematická soutěž MaSo je určena žákům nižšího gymnázia. Jedná se o týmovou soutěž, kde žáci vytvoří skupinky po třech a zaregistrují se pod osobitým názvem. V průběhu dopoledních hodin počítají matematické příklady a řeší různé logické úlohy. Za jejich vyřešení pak mohou odehrávat tahy ve hře. Kromě samostatné činnosti je důležitá koordinace a vzájemná spolupráce. Umístnění týmu na stupních vítězů záleží nejen na tom, kolik správně vyřeší příkladů, ale také na strategii ve hře. Do soutěže se letos zapojilo 386 týmů z celé republiky. V jedné online hře bylo tedy zapojeno najednou 1158 žáků.

Z našeho gymnázia se zaregistrovalo 12 týmů včetně nejmladších žáků z primy. Ti měli samozřejmě nejtěžší startovní pozici, ale jistě nabrali zkušenosti do dalších let. Nejlépe uspěla skupina, kterou vytvořili žáci 4. A s názvem Mr Stonkers. Za tímto názvem soutěžil tým ve složení Hynek Čuška, Václav Čech a Petr Mikulík. Při řešení příkladů obsadili krásnou 21. pozici a ve strategické hře se posunuli na 142 příčku.

Číst celý příspěvek

Logická olympiáda 2020 – krajské kolo

Dne 6. 11. se konalo on-line krajské kolo Logické olympiády. Naši krajští semifinalisté nezklamali a zde jsou výsledky.

V kategorii B, což je druhý stupeň základních škol a odpovídající ročníky nižšího gymnázia získal v Moravskoslezském kraji cenné druhé místo Richard Berkus z 1. A a také krásné deváté místo Hynek Čuška ze 4. A.

V kategorii C, což jsou ročníky středních škol a gymnázií vybojovala Michaela Valtrová z 2. B vynikající první místo v kraji se 100 % a úctyhodné je i osmé místo Martina Fofa ze 7. A a desáté místo Alberta Vlčka z 5. A.

Všem krajským semifinalistů děkujeme za vynikající reprezentaci naší školy a postupujícím do případného finále přejeme hodně štěstí a úspěchů.

https://www.logickaolympiada.cz/ odkaz na logo soutěže.

Za komisi matematiky Mgr. Danuše Černínová

DEBATNÍ SEZÓNA ZAČÍNÁ ONLINE

Stejně jako výuku a mnoho dalších věcí omezily opatření vlády také letošní debatní ligu. S klubem jsme se tedy nikam nevydali a první turnaj jsme oddebatovali z pohodlí domova.

Na turnaj se od nás vydaly celkem 4 týmy a každý z nich debatoval celkem 5 debat. Dvě byly na tezi „Žáci by měli absolvovat povinnou školní docházku pouze na jednotných nevýběrových základních školách“, další 2 na tezi „Zaměstnavatel by měl mít právo propustit zaměstnance bez udání důvodu“ a poslední teze byla „Sociální sítě by měly mazat příspěvky obsahující dezinformace a fake news“.

A neodjeli jsme bez úspěchů. Tým Ewoci ve složení Viktor Hartmann, Renáta Kotůlková a Jan Vilč vyhráli celkem 4 debaty a v tabulce se dělili o 3. místo. Tým ?!?!!? (ano, toto je skutečně název týmu) ve složení Jakub Skopal, Michaela Valtrová a Regina Knapíková se umístil na místě 5. a ani zbylé 2 týmy, Chaos (Vít Šindelář, Kristýna Bohlová, Ondřej Mludek) a Libem Maleventum (Patrik Plaček, Maja Klátová, František Urbiš a Eliška Zálešáková), neodjely bez výher. Speciální zmínka poté patří Viktoru Hartmannovi, který se stal 5. nejlepším řečníkem turnaje.

Městu Opava děkujeme za poskytnutí příspěvku.

Autor příspěvku: Jan Vilč

Krajští semifinalisté Logické olympiády 2020

V letošním roce se přihlásilo do Logické olympiády v kategorii B, což je druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletého gymnázia 38 žáků naší školy a 64 žáků čtyřletého gymnázia z vyšších ročníků osmiletého gymnázia v kategorii C. Výsledky vstupního kola jsou velmi dobré.

V kategorii B do krajského kola postoupili následující žáci: Markéta Šimečková, 2. A, Hynek Čuška, 4. A, Jindřich Šimeček, 4. A, Richard Berkus, 1.A, Petr Horák ze 4. A a Martin Přikryl, 3. A.

V kategorii C jsou krajskými semifinalisty tito žáci: Martin Fof, 7. A, Michaela Valtrová, 2. B, Karel Chwistek, 4.C, Vojtěch Krobot, 8.A, Adam Pavelka, 7. A, Michal Vícha, 6. A, Martin Boček, 6. A, Albert Vlček, 5. A, Matěj Mik, 5. A a Kateřina Válková, 8.A.

Všem soutěžícím i postupujícím děkujeme za příkladnou reprezentaci naší školy a semifinalistům přejeme při krajské on-line soutěži 6. 11. hodně zdaru a štěstí.

FEBIOFEST 2020 – 2. místo náš student!

Vynikajícího úspěchu na poli uměleckém dosáhl Šimon Černík8. A. Jak? To už nám Šimon popisuje dále:

Febiofest je filmový festival s dlouholetou tradicí. Koná se každoročně v Praze pod vedením slovenského režiséra Fero Feniče. Letošní 27. ročník se zabýval tématem ekologie a hledáním jeho řešení. S pomocí celého štábu jsem natočil krátký film “Kmen" pojednávající o neustálém koloběhu lidské pohrdavosti, která se vrací v uzavřeném kruhu zpět, s většími následky. Soutěžil jsem v kategorii jednotlivci a dostalo se mi 2. místa celorepublikově. Následující den jsem byl pozván na slavnostní ceremoniál, kde probíhalo předávání cen. Díky této ceně jsem odhodlaný věnovat se filmu dál a přispívat tak k budoucnosti české kinematografie."

Šimonovi tímto blahopřejeme a jsme hrdi na to, že máme takové šikovné žáky.

Závěrem dodejme, že soutěž, do které se Šimon přihlásil v rámci FEBIOFESTU, má název I ty jsi filmařem a přihlásit se do ní může každý z vás.
www.febiofest.cz/novinky-2020/soutez-i-ty-jsi-filmarem-se-venovala-ekologii-169n

Kouknout na film Šimona Černíka můžete ZDE :).

Skip to content