Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Rubrika:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Soutěže

MaSo, MaSo, MaSíčko

Maso je akronym pro zábavnou Matematickou soutěž, která je určena žákům nižšího gymnázia.
Jarní soutěže se účastnilo 7 týmů po třech žácích, jak
v online, tak i v prezenční formě.
V celé republice se zapojilo celkem 388 týmů.
Soutěž je postavena na strategické hře, kde žáci získávají možnost tahů na základě vyřešených příkladů, kterých se nabízelo postupně 50. Ve strategické hře měli žáci stavět ohrádky pro svou ovečku. Čím více příkladů vyřešili, tím více mohli použít tahů pro pohyb ovečky či stavbu plotů a na základě toho získávali body.
Nejúspěšnějším našim týmem se stala skupina děvčat z 2. A ve složení Markéta Šimečková, Amálie Vaňková a Eliška Valíková. S názvem Mrkve se umístily ve své věkové kategorii na 8 místě a mezi všemi 388 týmy na 81. příčce.
Jak se dařilo ostatním účastníkům?

Číst celý příspěvek

FINÁLE DEBATNÍ LIGY BYLO VYDAŘENÉ

Ve dnech 16.–18. dubna se konal finálový turnaj debatní ligy, na který se kvalifikovaly celkem 2 naše týmy. Tým Ewoci (Jan Vilč, Renáta Kotůlková, Viktor Hartmann, všichni ze 6.A) prošli kvalifikačními turnaji na průběžném 4. místě a tým ?!?!!? (Regina Knapíková 6.A, Kristýna Bohlová 1.B, Jakub Skopal 2.D) se již ve svém prvním roce debatování kvalifikovali z místa 8.

První 3 debaty proběhly na teze „Zaměstnavatel by měl mít právo propustit zaměstnance bez udání důvodu“, „Firmy by měly zveřejňovat příjmy každého zaměstnance“ a „Veškerá reklama by měla být zakázána“. Do semifinále se dále dostal tým Ewoků. Semifinálová debata byla na tezi „Komentování příspěvků na sociálních sítích by mělo být zakázáno“ a Ewoci v něm dosáhli těsného vítězství.

Díky tomu se dostali do finále. V debatě na tezi „Žáci by měli absolvovat povinnou školní docházku pouze na jednotných nevýběrových základních školách“ ale nakonec podlehli konkurenci.

Stále se ale jednalo o velký úspěch, Ewoci si z letošní debatní ligy odnesli výborné umístění jakožto 2. a kromě toho se na 1. místě umístili v soutěžích debatní pohár, debate cup a debatní superpohár. Tým ?!?!!? se poté v debatním poháru umístil na 2. místě.

Týden před finále se ještě konal mezinárodní turnaj Prague debate spring. Jako tým Coconuts on the snow se ho účastnili Viktor Hartmann a František Urbiš ještě s pomocí z Matičního gymnázia Ostrava. Mezi týmy z celého světa se nakonec umístili na 43. místě z celkových 80 týmů a Viktor Hartmann se stal 3. nejlepším řečníkem Česka.

Všem debatérům, nejen finalistům, bych chtěl nyní poděkovat za skvělou reprezentaci v průběhu celé debatní sezóny. Městu Opava poté děkujeme za poskytnutí finančního příspěvku.

Autor příspěvku – Jan Vilč

Attomat a Purple comet je zábava

Pro matematické nadšence jsou určeny soutěže typu Attomat či Purple comet. Těší nás, že máme žáky, pro které je řešení matematických úloh zábavnou výzvou a účastní se jich ve svém volném čase. V soutěži Attomat, která se účastní pravidelně žáci ze Slovenska a České republiky získal největší úspěch Adrian Kysel z 2. A, který mezi 76. účastníky z obou zemí vybojoval ve své kategorii 3. místo. Za úspěšnou reprezentaci školy děkujeme také dvěma žákyním z primy. Barbora Nociarová obsadila mezi 99. soutěžícími 13. příčku a Nina Chodurová 30. místo.

V soutěži Purple comet naše škola postavila tři pětičlenné týmy. Soutěžilo online 3350 týmů z 54 zemí světa. Tým z 4.A s názvem Mr. Stonks ve složení H. Čuška, P. Mikulík, M. Zygula, V. Čech, B. Brídová, J. Šimeček obsadil ve své kategorií v rámci České republiky první místo a tým složený ze středoškoláků s názvem eacwhmufohhfgyecnjhx obsadil druhé místo. Na závěr si můžete přečíst komentář k soutěži žáka sekundy Adriana Kysela:

Číst celý příspěvek

Českou republiku reprezentují matematici z MGO

Do ústředního kola matematické olympiády nejvyšší kategorie A se probojovali naši zkušení matematici Karel Chwistek (4. C) a Martin Fof (7. A). Celostátní kolo se uskutečnilo 22. a 23. března, Martin Fof zvolil online verzi z domova a Karel Chwistek naopak prezenční formu ve škole (viz. foto). Mezi 42. matematiky z celé České republiky se Karel Chwistek umístil na 10. místě a Martin Fof na 17. místě. Chlapci dále bojovali o postup do reprezentace ČR v mezinárodních soutěžích. Čekali jsme na toto závěrečné rozhodující soupeření a dnes již víme, že oba studenti se do mezinárodní reprezentace probojovali! Na jejich bodové ohodnocení i konkurenční prostředí se můžete podívat v tomto odkaze Tabulka_výsledků. Karel Chwistek bude reprezentovat naši republiku na 62. ročníku Mezinárodní matematické olympiádě (IMO) v červenci v Petrohradu. Jedná se o vrcholnou mezinárodní matematickou soutěž a Karel se ji zúčastní již potřetí, v minulém roce získal stříbrnou medaili. Martin Fof vybojoval místo v českém týmu pro Středoevropskou matematickou olympiádu (MEMO), která se uskuteční v srpnu v Záhřebu.

Číst celý příspěvek

Naši studenti byli velmi úspěšní v soutěži ChemQuest 2021

Naše gymnázium se i v letošním roce již tradičně zapojilo do soutěže ChemQuest, kterou každoročně vyhlašuje VŠCHT v Praze. Úkolem studentů je sestavit tříčlenný tým a natočit videoexperiment na zadané téma. Letošní téma pro kategorii ZŠ znělo Chemie a potraviny a celkem se zúčastnilo 14 týmů z ČR. Téma pro kategorii SŠ znělo Chemie a historie a celkem se celorepublikového finále zúčastnilo 25 týmů. Naše zastoupení bylo letos mimořádné. Zapojily se všechny vyučující chemie a se svými týmy natočily dva experimenty v kategorii ZŠ a devět experimentů v kategorii SŠ. Odborná porota hodnotila správnost, zábavnost, originalitu, popis experimentu a celkové pojetí a zpracování tématu. Z našeho gymnázia si vybojoval stříbro v kategorii SŠ za ČR tým z 1. B třídy ve složení: Marie Divilová, Václav Divila a Sára Galdiová s prací – Kamera Obskura. Tento tým připravovala Mgr. Barbora Bitomská za asistence Mgr. Jiřího Robenka. Na pátém místě v kategorii SŠ za ČR se umístil tým z 5. A třídy ve složení: Kryštof Klíma, Artur Kristýnek a Ondřej Kunčík s prací – Karbidová lampa. Tento tým připravovala Mgr. Hana Bartošíková. Na celkové vyhlašování výsledků a na nejlépe ohodnocená videa se můžete podívat na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=hy2DQkn90×o.

Které další týmy z našeho gymnázia se zúčastnily letošního ročníku soutěže ChemQuest?

Číst celý příspěvek

Skip to content